Jak wycenić swoje zdjęcia?

2021-02-18 20:00

Każdy, kto choć raz stanął przed dylematem wycenienia swojej pracy, wie jakie to trudne. Zwłaszcza gdy chodzi o pracę twórczą, i to taką, w której nie można przeliczyć czasu na pieniądze w oczywisty sposób. Jeśli także nie wiesz, jak wycenić zdjęcie tak, by klient chciał za nie tyle zapłacić, a Ciebie mimo wszystko ta suma usatysfakcjonowała, to liczymy, że ten poradnik Ci pomoże.

Ile wziąć za zdjęcie?

Kwestia wyceny zdjęć może być problematyczna, zwłaszcza dla początkujących fotografów albo fotografów-amatorów nietraktujących fotografii jako głównego źródła zarobku. Ci, którzy się z niej utrzymują, mają swoje sposoby, by zarobić na opłaty, codzienne życie, a nawet odłożyć.

 

Ale zacznijmy od początku:

 

Co składa się na cenę jednego zdjęcia?

  • Amortyzacja sprzętu
  • Czas poświęcony na zrobienie zdjęcia i jego obróbkę
  • Twoja wiedza i doświadczenie
  • Koszt utrzymania działalności
  • Twój zysk
  • Klient, który kupuje zdjęcie

 

AMORTYZACJA SPRZĘTU: Fotograf, jak mało kto, wie, że dobre aparaty i ich osprzęt kosztuje. Sporo. I tak samo każdy fotograf wie, że nawet dobre aparaty się zużywają po określonym czasie. Skoro jest on narzędziem pracy, koszt jego zakupu i eksploatacji trzeba wliczyć w sprzedawane usługi i produkty.

 

CZAS POŚWIĘCONY NA ZROBIENIE ZDJĘCIA I JEGO OBRÓBKĘ: Samo zrobienie zdjęcia to tylko ułamek czasu, który mu poświęcasz. Do tego trzeba dodać czas obróbki (a ten potrafi być nawet kilkakrotnie dłuższy!) i ewentualny czas poświęcony na dokonywanie ustaleń ze zleceniodawcami.

 

TWOJA WIEDZA I DOŚWIADCZENIE: Fotografia rządzi się podobnymi prawami jak każda inna branża – osobie, która posiada wiedzę/wykształcenie oraz doświadczenie zleceniodawcy są skłonni płacić więcej. Nie znaczy to jednak, że będąc początkującym fotografem, trzeba zaniżać swoje stawki.

 

KOSZT UTRZYMANIA DZIAŁALNOŚCI: Prowadząc działalność gospodarczą, musisz odprowadzać szereg składek i podatków, opłacać ZUS, zabezpieczyć finanse na serwery, prowadzenie strony i marketing. Łatwiej jest, gdy nie posiadasz firmy, bo odpada naprawdę wiele kosztów, jednak i wówczas musisz rozliczać się z podatku dochodowego.

   

TWÓJ ZYSK: Twój zysk to właściwie Twój dochód netto. Większość osób myśli, że fotograf, licząc sobie określoną kwotę za zdjęcie czy sesję, tyle dostaje do ręki. Jednak po odliczeniu kosztów, ta suma wcale nie jest taka spektakularna.

 

KLIENT, KTÓRY KUPUJE ZDJĘCIE: Wycena zdjęć bardzo często zależy od tego kto, i w jakim celu, kupuje fotografie. Inaczej liczy się sesje ślubne, studyjne czy produktowe przygotowywane z myślą o konkretnym zleceniodawcy, który za nie płaci, a inaczej pojedyncze zdjęcia do gazet, książek, czy na portale internetowe. Te drugie, jeśli umowa nie mówi inaczej, mogą być sprzedawane nawet kilka razy.

 

Mając już tę wiedzę, możemy przejść do następnego etapu, czyli...

 

Jak wycenić swoje zdjęcia?

Zacznijmy od najważniejszej rzeczy: każde zdjęcie jest warte tyle, ile ktoś jest skłonny za nie zapłacić. Na każdy towar znajdą się klienci, jeśli poszukasz ich w odpowiednim miejscu i będziesz miał do nich właściwe podejście. Z tego względu nie warto zaniżać swoich cen.

 

Wycenę zdjęć pojedynczych można przeprowadzić na dwa sposoby:

1. potraktować ją jak wycenę klasycznej sesji

Jeśli pracujesz jako profesjonalny fotograf, to zapewne wiesz, ile kosztuje godzina Twojej pracy. Możesz też posłużyć się sumą, którą chciałbyś zarabiać. Pomnóż tę liczbę przez liczbę godzin, które spędziłeś na pojechaniu na miejsce, wykonaniu zdjęć, wyborze najlepszych ujęć i ich obróbce. Jeśli planujesz sprzedać zdjęcia więcej niż raz, podziel otrzymaną sumę przez spodziewaną liczbę nabywców.

2. potraktować ją jak wycenę obrazu

Jeśli przeliczanie zdjęcia na czas pracy do Ciebie nie przemawia, to pomyśl o swoich zdjęciach jak o dziele sztuki i zastanów się, ile są warte pod względem artystycznym. Uwzględnij to, ile zdjęć już sprzedałeś, czy zdobyłeś jakieś nagrody, i jakim powodzeniem cieszą się Twoje prace wśród odbiorców. Ludzie są skłonni zapłacić więcej za zdjęcia swoich ulubionych fotografów, dlatego warto dbać o swoją rozpoznawalność i styl, który Cię wyróżni na tle konkurencji.

 

Wycena zdjęć na KupObraz

Teraz już mniej więcej wiesz, jak wycenić zdjęcia. Teraz czas na garść praktycznych rad:

  • Będąc fotografem amatorem, też możesz zarabiać na swoich zdjęciach.
  • Dobre zdjęcie obroni się samo, nie konkuruj więc ceną, a jakością i niepowtarzalnym stylem.
  • To od Ciebie zależy, ile zarobisz korzystając z platformy KupObraz. Nie bój się dyktować swoich cen.
  • Uwierz w siebie tak, jak my w Ciebie wierzymy.