Zarabianie na zdjęciach z podróży – jak to zrobić?

2020-11-14 11:35

Wakacje, których koszt się zwraca – któż z nas, by tego nie chciał. Jednak to marzenie nie musi być zwykłą mrzonką. Wystarczy tylko odpowiednia strategia, nieco umiejętności i wiedza, gdzie (i jak) opłaca się sprzedawać swoje fotografie tak, żeby zaczęło to przynosić realne korzyści. Więc jeśli chociaż raz zastanawiałeś się, jak zarobić na zdjęciach z podróży, to trafiłeś w odpowiednie miejsce. Mamy gotowe odpowiedzi.

Jak zarobić na zdjęciach z podróży?

Współczesne technologie i media zupełnie zmieniły to, czym jest fotografia z wakacji. To już nie są te „płaskie” zdjęcia, gdzie dzieci w przykrótkich spodenkach stoją w rządku, a w ich tle znajduje się jakiś monumentalny budynek, czy inny obiekt wart uwiecznienia. Obecnie, gdy aparat ma praktycznie każdy, a klisza nigdy się nie kończy, zdjęcia z jednego wakacyjnego wyjazdu liczymy w setkach, jak nie tysiącach. To też jednocześnie sprawia, że częściej fotografujemy nie tylko siebie i swoich bliskich, ale także otoczenie. I to jest właśnie sedno sprawy.
Zarabianie na zdjęciach z podróży może być bardzo opłacalne. Co więcej, są ludzie, dla których stanowi to główne, i nieprzerwane, źródło dochodu. Jednak nie każda fotografia ma tak samo dużą szansę, żeby się sprzedać. Musi to być bowiem takie zdjęcie, które inni będą chcieli oglądać. Na szczęście, na świecie jest tyle pięknych i interesujących zakątków, że inspiracje fotograficzne narzucają się praktycznie same, niezależnie czy miejscem naszej wyprawy są zaśnieżone tereny Norwegii, czy egzotyczna Indonezja.
Wróćmy więc jeszcze raz do pytania o to, jak zarobić na zdjęciach z podróży. Odpowiedź na nie tak naprawdę mieści się w jednym słowie. ŁATWO. A najlepiej niech zarabia się samo. I to jest jak najbardziej możliwe.
Najpopularniejszą opcją jest zarabianie na zdjęciach stockowych. Nie jest to trudne, jednak aby osiągnąć spory dochód w krótkim czasie, najlepiej jest wstrzelić się w niszę. W bankach zdjęć panuje dość spora konkurencja. Realne szanse na przebicie się mają przede wszystkim ci, którzy przesyłają zdjęcia zawierające nietypowe motywy, albo wykonane w oryginalny sposób. Warto także pamiętać, że klienci tego typu baz fotografii mają dość jasno określone wymagania względem materiału, którego szukają.

 

Zarabiaj na zdjęciach na swoich warunkach

Jednak zarabianie na zdjęciach stockowych to nie wszystkie Twoje opcje. Wystarczy się dobrze rozejrzeć, żeby odkryć portale takie jak KupObraz.pl, które dobrze przygotowały się, byś mógł zarabiać na swoich pracach. Akurat ten daje możliwość sprzedaży swoich fotografii w formie fotoobrazu na płótnie lub papierze fotograficznym. Wystarczy się zarejestrować, wybrać zdjęcia, które chce się zaprezentować światu i ustawić cenę, jaką chcesz za nie otrzymać. To, że sam ustalasz, ile chcesz zarobić, jest dużym plusem, bo możesz sterować swoim zyskiem. Do tego pośrednio masz wpływ na to, jakie będą losy Twojego zdjęcia i nie musisz się martwić, że bez Twojej zgody będzie reprodukowane i umieszczane w kontekstach, które nie do końca Ci odpowiadają.

Podsumowując, sam widzisz, że zarabianie na zdjęciach z podróży jest prostsze, niż do tej pory Ci się wydawało, i tak naprawdę nie wymaga ani specjalnego zaangażowania, ani dużych nakładów finansowych. Za to może przynieść pieniądze, które być może, przeznaczysz na kolejne wyprawy. To chyba nie najgorszy sposób na życie.