Jak zacząć zarabiać na zdjęciach?

2020-10-24 20:09

To już ten moment, kiedy chciałbyś zarabiać na własnych zdjęciach, ale nie wiesz jak zacząć? A może dopiero zaczynasz swoją przygodę z fotografią i zastanawiasz, czy można na z niej wyżyć? Nawet jeśli jesteś fotografem-amatorem, to masz co najmniej kilka opcji, by zarabiać na zdjęciach. I to wcale nie musi oznaczać wykonywania sesji ślubnych czy rodzinnych! Jest wiele innych, dla niektórych nawet ciekawszych, alternatyw, jak choćby portale z foto obrazami.

Zarabianie na zdjęciach

Z czym kojarzy Ci się praca fotografa? Pewnie przede wszystkim z robieniem zdjęć na imprezach rodzinnych, takich jak śluby i chrzciny lub podczas sesji w studiu. To jednak tylko jedna z możliwości, by zarabiać na fotografii i uczynić z niej główny dochód. Zresztą pieniądze za takie zlecenia są stosunkowo łatwe do uzyskania – jeśli pozyskasz klienta, to zysk jest praktycznie gwarantowany. Zarówno zdjęcia z sesji, jak i imprez, mają jedną wspólną cechę – wykonywane są na zlecenie konkretnych osób, które często są ich bohaterami i to właśnie one mają do nich prawa. Jeśli umowa nie przewiduje inaczej, fotograf nie może ich rozpowszechniać.
Coraz większą popularnością cieszy się także zarabianie na zdjęciach w internecie. Nie jest to szczególnie trudne, choć trzeba się liczyć z ryzykiem, że w pierwszym okresie fotografie mogą przynieść zysk niższy niż zakładany.

Banki zdjęć. Jak zarabiać?

Banki zdjęć to ciekawa opcja dla każdego fotografa, który chce, ale nie wie jak zacząć zarabiać na zdjęciach przyrody lub fotografii z podróży. Są to ogromne bazy, z których potencjalni klienci mogą za opłatą pobrać fotografię i wykorzystać ją zgodnie z udzieloną mu licencją. Każde pobranie wiąże się z tantiemami dla autora. Sprzedawanie zdjęć na stockach może przynieść dość spory dochód, trzeba jednak trafić dokładnie w potrzeby potencjalnych klientów. Niekiedy też na zysk trzeba poczekać nieco dłużej, co może skutecznie zniechęcić potencjalnych fotografów, którzy chcieliby sprzedawać fotografie do banków zdjęć. Jak więc jeszcze można zarabiać na swojej pracy?

Sprzedawanie zdjęć na stockach to nie wszystko

Choć banki zdjęć są najpopularniejszym sposobem na zarabianie na zdjęciach w internecie, to wcale nie muszą być jedynym. Ciekawą alternatywą jest portale oferujące fotoobrazy na płótnie takie jak KupObraz.pl. Działa on na zasadach zbliżonych do banków zdjęć. Klient jednak, zamiast pobrać fotografię i wykorzystać ją według uznania, zamawia jej druk na płótnie lub płycie HDF, zyskując w ten sposób niepowtarzalną dekorację salonu czy sypialni. Takie fotoobrazy będą się także świetnie prezentowały w rozmaitych miejscach publicznych – biurach, siedzibach firm czy hotelach i pensjonatach, zwłaszcza gdy przedstawiają nietuzinkowe zdjęcia z podróży czy zdjęcia przyrody.

Zarabiaj na zdjęciach jeszcze łatwiej

Zarabianie na zdjęciach poprzez portale sprzedające fotoobrazy jest nie tylko proste, ale ma również wiele zalet. Przede wszystkim platforma dba nie tylko o interesy kupujących, ale także fotografów, którzy udostępniają swoje zdjęcia. Podejmując współpracę, można zyskać świetny kanał dystrybucji swoich prac i zaprezentować się szerszemu gronu odbiorców, wśród których znajdują się osoby związane zawodowo z aranżacją wnętrz lub urządzają własne mieszkanie. Natomiast mając już grono fanów, można przerzucić na zewnętrzny podmiot całą logistykę związaną z drukiem na płótnie i wysyłką fotoobrazów. Sam decydujesz również, ile ktoś zapłaci za Twoje zdjęcie – a to oznacza, że będziesz zarabiał tyle, ile chcesz.
Sprzedając swoje zdjęcia za pośrednictwem portalu, już nie będziesz musiał zastanawiać się jak zarabiać na zdjęciach przyrody czy krajobrazów. Szerokie grono odbiorców i skuteczna reklama sprawi, że Twoi klienci znajda Cię praktycznie sami. Do tego zyskasz satysfakcję, że Twoje fotografie się podobają i stanowią ozdobę niejednego wnętrza.
Umieszczając zdjęcie na platformie, musisz mieć jednak pewność, że masz pełne prawa do zdjęć, a ewentualne osoby, które na nim są, wyrażają zgodę na rozpowszechnianie swojego wizerunku.
Sam więc widzisz, że zarabianie na fotografii to nie tylko sesje zdjęciowe, fotografowanie imprez czy sprzedawanie zdjęć na stockach.